W grudniu na torowiska w Poznaniu wyruszyły specjalistyczne pojazdy do szlifowania szyn. W niektóre noce równocześnie pracowały nawet cztery zespoły szlifierskie, co miało na celu poprawę komfortu przejazdów tramwajowych dla pasażerów oraz mieszkańców okolicy.
Proces szlifowania szyn jest kluczowym aspektem konserwacji torów i rozjazdów. Regularne jego wykonywanie pozwala na zachowanie odpowiedniego stanu technicznego torowisk, eliminując rysy oraz faliste zużycie szyn, które manifestuje się w postaci nierówności powierzchni w stałych odstępach. Takie zużycie powstaje w wyniku codziennej eksploatacji, co skutkuje hałasem oraz przyspieszoną degradacją torów i tramwajów.
Po przeprowadzeniu „zabiegu” główka szyny została wyrównana, co skutkuje zmniejszeniem hałasu dla mieszkańców okolicy, który generowany jest na styku koła tramwajowego z szyną oraz w wyniku drgań tramwaju. Dla pasażerów oznacza to zwiększenie komfortu podróży, natomiast dla MPK Poznań – wydłużenie żywotności zarówno szyny, jak i taboru.
W Poznaniu, w celu uniknięcia utrudnień w codziennym ruchu tramwajów, prace te odbywają się w porze nocnej.