W najbliższym czasie MPK Poznań zainwestuje w nowe autobusy elektryczne, które będą obejmować zarówno pojazdy bateryjne o wydłużonym zasięgu, jak i te z wodorowym ogniwem paliwowym. W poniedziałek doszło do podpisania umowy o dofinansowanie tego projektu pomiędzy przedstawicielami spółki a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W dniu 30 grudnia, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, miało miejsce podpisanie umów dotyczących dofinansowania zakupu autobusów zeroemisyjnych oraz inwestycji w infrastrukturę ich obsługi. Uroczystość odbyła się w obecności Pauliny Hennig-Kloski, minister klimatu i środowiska, a beneficjentami są miasta: Poznań, Kalisz, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Września, Czerwonak, Swarzędz oraz Rokietnica.
W wyniku pozyskanego dofinansowania, MPK Poznań zamierza zakupić 9 autobusów standardowej długości około 12 metrów, które będą korzystać z energii elektrycznej wytwarzanej z wodoru w ogniwach paliwowych. Ponadto, planuje się zakup 17 przegubowych autobusów elektrycznych o wydłużonym zasięgu, które działają bez pantografu. Te pojazdy będą charakteryzować się zerową emisją, co czyni je ekologicznymi oraz dostępnymi dla osób z niepełnosprawnościami.
W skład projektu wchodzi również szkolenie kierowców oraz mechaników dotyczące obsługi tych pojazdów, a także budowa infrastruktury, która umożliwi prawidłowe użytkowanie i serwisowanie nabytych autobusów. Przedsiębiorstwo zamierza zrealizować budowę instalacji fotowoltaicznej oraz dodatkowych stacji ładowania autobusów elektrycznych.
Aktualnie MPK Poznań dysponuje około 330 autobusami miejskimi, w tym 58 pojazdami elektrycznymi bateryjnymi oraz 25 autobusami elektrycznymi z wodorowym ogniwem paliwowym. Zakup wszystkich zeroemisyjnych pojazdów w Poznaniu był możliwy dzięki pozyskaniu zewnętrznych funduszy. Pierwszy autobus elektryczny zadebiutował na poznańskich trasach pod koniec 2019 roku, natomiast pierwszy autobus wodorowy pojawił się jesienią 2023 roku. Obecnie te pojazdy są regularnie wykorzystywane do transportu pasażerów i stały się integralną częścią krajobrazu stolicy Wielkopolski.
Dostawa nowych zeroemisyjnych autobusów oraz budowa instalacji do ich ładowania ma się zakończyć w połowie 2026 roku. Na realizację zadania przyznano środki w wysokości 99 475 000 zł (100 proc. wartości projektu w zakresie zakupu nowych autobusów oraz 50 proc. w zakresie budowy infrastruktury).