Podpory wiaduktu nad ulicą Wagrowską potrzebują pilnych prac naprawczych. W poniedziałek, 7 października, wprowadzone zostaną wcześniej zapowiedziane zmiany w organizacji ruchu na wiadukcie, który znajduje się na ulicy Hetmańskiej. Zamknięta zostanie jezdnia północna, a ruch w obu kierunkach będzie odbywał się południową częścią ulicy.
Wykonawca rozpoczął prace na placu budowy w połowie września. W minionym tygodniu przystąpił do realizacji tzw. przewiązek, które umożliwiają przejazd przez torowisko tramwajowe na jedną z jezdni. Przewiązki te zostaną uruchomione 7 października, a jezdnia północna na wiadukcie, od strony osiedla Armii Krajowej, zostanie zamknięta dla ruchu.
Kierowcy opuszczający rondo Żegrze w kierunku ulicy Hetmańskiej będą zobowiązani do skorzystania z przewiązki oraz przejechania przez torowisko, aby kontynuować jazdę jezdnią południową. Po zjeździe z wiaduktu powrócą na właściwą stronę ulicy Hetmańskiej. Z kolei kierowcy nadjeżdżający od strony ronda Starołęka muszą być świadomi, że przejazd na wiadukcie w kierunku ronda Żegrze będzie ograniczony do jednego pasa, ponieważ drugi pas będzie zajęty przez pojazdy z wyłączonego odcinka jezdni.
Z uwagi na bezpieczeństwo w obszarze prowadzonych prac, wprowadzono ograniczenie prędkości do 40 km/h. Należy zachować szczególną ostrożność oraz zwracać uwagę na oznakowanie. W miarę możliwości zaleca się wybór alternatywnych tras w godzinach szczytu lub korzystanie z komunikacji tramwajowej, która w tym rejonie będzie funkcjonować bez zmian.
Po zakończeniu prac przy podporach w północnej części, całość ruchu zostanie przeniesiona na tę część, a roboty będą kontynuowane na nitce południowej. Nie ma możliwości utrzymania ruchu drogowego na jezdni ul. Hetmańskiej, gdzie będą prowadzone prace. Remont musi być realizowany z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń. Przed rozpoczęciem naprawy konstrukcja przęseł zostanie podparta tymczasowymi elementami. W trakcie robót wiadukt zostanie zatem nieznacznie podniesiony. Dodatkowo, ruch mógłby wpływać na podpory w czasie wiązania betonu.
Modernizacja wiaduktu nad ul. Wagrowską jest niezbędna, aby zapewnić jego bezpieczne użytkowanie przez kolejne lata. W 2022 roku przeprowadzono ekspertyzę techniczną, która ujawniła potrzebę naprawy podpór oraz dźwigarów głównych. Wiadukt został zbudowany na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, a ostatni remont miał miejsce ponad 20 lat temu. Z biegiem czasu na powierzchni słupów zaczęły pojawiać się pęknięcia. Ekspertyza wykazała odspojenie tzw. koszulki od korpusu słupów oraz zaawansowaną korozję zbrojenia prętów pod jej powierzchnią. W trakcie przygotowań do naprawy podpór zauważono również odspajanie się otuliny na górnej krawędzi oczepów.
W przypadku braku przeprowadzenia remontu, nośność wiaduktu mogłaby w ciągu kilku lat spaść poniżej dopuszczalnych norm. Remont jest niezbędny i obejmuje wszystkie wymagane prace, w tym wymianę dylatacji.