Poznań przygotowuje się na bardzo wysokie temperatury. W niedzielę termometry w stolicy Wielkopolski mogą wskazać nawet 39 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa. W związku z prognozowanym upałem miejskie spółki uruchomiły dodatkowe działania mające pomóc mieszkańcom i pasażerom komunikacji miejskiej.
W centrum miasta, przy przystankach i na pętlach autobusowych pojawiły się beczkowozy, pojemniki z wodą oraz urządzenia umożliwiające pobór wody pitnej. Dodatkowo na ulice wyjechały polewaczki, a MPK skierowało do obsługi linii klimatyzowane pojazdy.
Woda pitna dostępna w centrum Poznania
W związku z wysokimi temperaturami spółka Aquanet ustawiła w różnych częściach miasta urządzenia umożliwiające mieszkańcom korzystanie z wody pitnej.
Beczkowozy pojawiły się na placu Kolegiackim oraz przy ulicy Półwiejskiej. Dodatkowo na dworcach i pętlach autobusowych Garbary PKM, Rondo Śródka, Rondo Rataje oraz Osiedle Sobieskiego ustawiono tysiąclitrowe pojemniki z wodą.
Woda dostępna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 20.00.
Nalewaki przy ulicach i przystankach
Do miejskich hydrantów podłączono również specjalne nalewaki umożliwiające pobieranie wody.
Urządzenia działają na Rynku Wildeckim, przy ulicach Kościelnej i Barańczaka, przy ulicy św. Wawrzyńca, obok przystanku Niestachowska, przy ulicy Głogowskiej, w pobliżu Rynku Łazarskiego oraz przy ulicy Długiej obok placu Bernardyńskiego.
Rozwiązania te mają ułatwić mieszkańcom dostęp do wody w czasie utrzymujących się wysokich temperatur.
Mgławice i kurtyny wodne pojawiły się w różnych częściach miasta
Dodatkowe urządzenia chłodzące zamontowano również przy ważnych węzłach komunikacyjnych.
Mgławice działają w okolicy przystanków Most Teatralny, Rynek Jeżycki oraz alei Solidarności. Kolejne urządzenia mają funkcjonować na pętli Górczyn, Rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przy ulicy 27 Grudnia oraz na przystankach Kórnicka i Głogowska/Hetmańska.
W mieście montowane są także kurtyny wodne. Znajdują się one przy Bramie Poznania, przy ulicy Wrocławskiej oraz przy Centrum Kultury Zamek.

MPK Poznań kieruje klimatyzowane pojazdy na trasy
Miejski przewoźnik poinformował, że w pierwszej kolejności na linie autobusowe i tramwajowe kierowane są pojazdy wyposażone w klimatyzację.
Klimatyzację posiadają wszystkie autobusy miejskie MPK Poznań oraz niemal 70 procent tramwajów. W przypadku skierowania do ruchu pojazdu bez klimatyzacji kierowcy i motorniczowie mają zadbać o otwieranie okien oraz wszystkich drzwi podczas postoju na przystankach.
Dla pasażerów przygotowano także dodatkową wodę pitną na wybranych przystankach i dworcach.
Woda dla podróżnych na przystankach i dworcach
Aquanet przygotowuje wodę pitną dla osób korzystających z komunikacji miejskiej.
Pasażerowie posiadający własne butelki lub bidony będą mogli napełnić je w Punktach Nadzoru Ruchu MPK. Rozwiązanie ma ułatwić podróżnym dostęp do wody podczas wysokich temperatur.
Polewaczki wyjechały na ulice Poznania
W sobotę i niedzielę po ulicach miasta kursują polewaczki.
Pojazdy przejadą około 160 ulic położonych na Starym Mieście, Jeżycach, Łazarzu, Wildzie oraz Śródce. Łącznie schłodzone zostanie blisko 90 kilometrów jezdni w centralnych częściach miasta, gdzie występuje zwarta zabudowa.
Polewanie ulic pozwala obniżyć temperaturę nawierzchni i powietrza w najbliższym otoczeniu. Dodatkowo umożliwia usunięcie pyłów z jezdni, co wpływa na jakość powietrza.
Źródło: poznan.pl








