Przetoka odbytu stanowi uciążliwy problem, który wiąże się z istotnym cierpieniem. Chirurdzy z miejskiego szpitala im. Józefa Strusia zrealizowali pierwsze w Polsce zabiegi przy zastosowaniu innowacyjnej metody, co pozwala pacjentom uniknąć intensywnego bólu.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia, na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej, zrealizowano pierwsze w Polsce operacje przetok okołoodbytniczych, wykorzystując nowatorską metodę opartą na autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej.
Przetoka odbytu stanowi jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci udają się do chirurga proktologa. W najprostszych słowach, jest to nieprawidłowe połączenie odbytu z powierzchnią skóry. Taki patologiczny kanał, gdy się utworzy, przynosi pacjentom wiele cierpień, prowadząc do nawracających, często poważnych infekcji oraz ropnej wydzieliny.
Najbardziej powszechną przyczyną przetok są infekcje wewnątrz kanału odbytu, jednak mogą one również występować w kontekście chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna, a także jako powikłania po urazach lub operacjach. Problem ten może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób aktywnych.
Dotychczasowe metody leczenia koncentrowały się głównie na płytkim nacięciu przetoki lub jej całkowitym usunięciu. Procedury te były dla pacjentów bardzo uciążliwe, wiążąc się z intensywnym bólem oraz stosunkowo wysokim wskaźnikiem nawrotów, który wynosił około 40-50 procent. Klasyczne operacje niosą ze sobą także ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu, przez które przetoki mogą się rozwijać. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich powikłań oscyluje od kilku do kilkunastu procent.
Nowa metoda polega na wykorzystaniu autologicznej bioaktywnej matrycy fibrynowej, która jest wytwarzana z krwi pacjenta. Przed przeprowadzeniem zabiegu krew jest pobierana i poddawana procesowi odwirowania. W wyniku tego procesu z 120 ml pobranej krwi uzyskuje się 5 ml preparatu. Preparat ten zawiera głównie płytki krwi, które odgrywają istotną rolę w procesie gojenia ran, oraz fibrynę, białko niezbędne do krzepnięcia krwi i formowania skrzepów.
Przygotowany w ten sposób preparat jest wprowadzany do kanału przetoki u pacjenta. W trakcie procesu gojenia substancja ta jest stopniowo wchłaniana, a równoległe stosowanie antybiotyków podnosi efektywność tej metody leczenia.