Komenda Miejska Policji w Poznaniu poinformowała o śmierci Kanwy – emerytowanej suczki policyjnej kategorii patrolowo-tropiącej. Przez lata uczestniczyła w działaniach prowadzonych przez poznańskich funkcjonariuszy, biorąc udział zarówno w akcjach poszukiwawczych, jak i działaniach związanych z zatrzymywaniem osób podejrzewanych o popełnienie przestępstw.
Koniec wieloletniej służby wyjątkowego psa policyjnego
Informacja o odejściu Kanwy została przekazana przez poznańską policję za pośrednictwem mediów społecznościowych. Funkcjonariusze pożegnali suczkę, która przez wiele lat była częścią policyjnego zespołu i uczestniczyła w licznych działaniach realizowanych na terenie miasta oraz w ramach codziennej służby.
Przewodnikiem Kanwy był asp. Jacek Czerniak. To właśnie z nim tworzyła patrol, wykonując zadania związane z tropieniem oraz wsparciem działań policyjnych.
Kanwa uczestniczyła w najtrudniejszych działaniach
Jak podkreślają funkcjonariusze z Poznania, Kanwa podejmowała się nawet najbardziej wymagających zadań. Jej służba obejmowała działania operacyjne, wsparcie podczas zatrzymywania przestępców oraz udział w akcjach poszukiwawczych.
„To właśnie dzięki Kanwie uratowano ludzkie życia i odnaleziono wiele zaginionych osób. W codziennej służbie zawsze dawała z siebie wszystko” – wspominają policjanci.
Według przekazanych informacji suczka wielokrotnie brała udział w działaniach, których celem było odnalezienie osób zaginionych. Jej praca stanowiła element codziennych obowiązków realizowanych przez poznańską policję.
Lata służby w poznańskiej policji
Kanwa służyła w szeregach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu od 2016 do 2025 roku. Przez ten czas wykonywała zadania przypisane psom patrolowo-tropiącym, wspierając funkcjonariuszy podczas prowadzonych działań.
W grudniu ubiegłego roku zakończyła służbę i przeszła na emeryturę. Był to koniec wieloletniego etapu pracy na rzecz poznańskiej policji.
Kanwa odeszła po walce z chorobą
Jak poinformowali funkcjonariusze, Kanwa odeszła w czwartek, 11 czerwca. Policja przekazała, że nastąpiło to po krótkiej i ciężkiej walce z chorobą.
W opublikowanym pożegnaniu mundurowi podziękowali suczce za lata służby oraz zaangażowanie podczas wykonywania powierzonych zadań.
„Dziękujemy za Twoją oddaną służbę. Dla wielu z nas byłaś nie tylko psem służbowym, ale przede wszystkim wierną towarzyszką i prawdziwą bohaterką (…) Dziękujemy, że czyniłaś nasz świat bezpieczniejszym” – napisali funkcjonariusze.
Poznańscy policjanci pożegnali w ten sposób czworonożną funkcjonariuszkę, która przez niemal dekadę wspierała ich w codziennej służbie.
Źródło: KMP Poznań






