Główne atuty wagonów NGT6D to częściowo niska podłoga oraz dwie kabiny motorniczego. Te cechy przyczynią się do zwiększenia dostępności transportu publicznego w Poznaniu dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ obecnie ponad 78 proc. tramwajów MPK Poznań dysponuje niską podłogą. Dodatkowo, przewoźnik zyska większe możliwości w zarządzaniu taborem, gdyż dwukierunkowe tramwaje mogą być eksploatowane na wszystkich liniach komunikacyjnych, w tym na trasach wahadłowych oraz tych, które nie kończą się pętlami.
MPK Poznań posiada 33 tramwaje dwukierunkowe. W związku z wysokimi kosztami zakupu nowych pojazdów, ograniczonymi możliwościami uzyskania dofinansowania z zewnętrznych źródeł oraz koniecznością wymiany zużytego taboru wysokopodłogowego, przedsiębiorstwo zaczęło rozważać nie tylko zakup nowych tramwajów, ale także możliwość nabycia używanych. Dlatego od dłuższego czasu monitoruje sytuację na rynku, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Szczególną uwagę zwrócono na Bonn, gdzie przewoźnik planuje sprzedaż tramwajów NGT6D (znanych również jako R1.1) po pozyskaniu nowych pojazdów, co mogłoby odpowiadać potrzebom poznańskiego MPK.
Tramwaje NGT6D to trzyczłonowe pojazdy o długości bliskiej 29 metrów, które powstały w 1994 roku. Są to dwukierunkowe wagony, w których około 70 procent konstrukcji ma niską podłogę, z jednym stopniem przejścia do wyższej części podłogi na końcach przestrzeni dla pasażerów. Posiadają energoelektroniczny system napędowy oraz silniki prądu przemiennego.
W grudniu 2024 roku podpisano umowę z niemieckim przewoźnikiem. Zakup 24 tramwajów jest planowany, jednak umowa umożliwia poznańskiej spółce rezygnację z wagonów, które będą uszkodzone (np. w wyniku wypadków) oraz w sytuacji, gdy nie uda się ustalić ceny.
Już wkrótce Poznań wzbogaci się o pierwszy wagon NGT6D. Przed jego wprowadzeniem do eksploatacji, służby techniczne zapoznają się z jego konstrukcją oraz zasadami obsługi. Zanim tramwaje z Bonn będą mogły wyjechać na poznańskie torowiska, muszą zostać odpowiednio przystosowane do lokalnych warunków. W ramach tego przystosowania, pojazdy zostaną wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz w urządzenia do sterowania zwrotnicami i sygnalizacją świetlną (SIP-PEKA-ITS). Wnętrze tramwajów będzie również dostosowane do potrzeb osób z wózkami inwalidzkimi oraz dziecięcymi. Ostatecznie, tramwaje będą musiały przejść szczegółowe badania techniczne, aby mogły zostać dopuszczone do ruchu w Poznaniu.
Na podstawie zawartej umowy, tramwaje z Bonn będą dostarczane do Poznania w partiach w roku 2025. Przystosowanie każdego z tramwajów do lokalnych warunków szacowane jest na kilka miesięcy.