niedziela, 28 czerwca, 2026
  • Polityka prywatności
  • Reklama i Kontakt
Nasz Poznań - Wiadomości Poznań - Portal z Wielkopolski
  • Aktualności
  • Biznes
  • Kultura
  • Komunikacja
  • Edukacja
No Result
View All Result
Nasz Poznań - Wiadomości Poznań - Portal z Wielkopolski
Home Aktualności

Poznań szykuje komunikacyjną rewolucję. PEKA zmieni się nie do poznania

dodał Redakcja
10 czerwca 2026
in Aktualności
Poznań szykuje komunikacyjną rewolucję. PEKA zmieni się nie do poznania

fot: poznan.pl

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu mogą spodziewać się dużych zmian w korzystaniu z transportu publicznego. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na modernizację systemu PEKA, a efekty inwestycji mają być widoczne w 2028 roku. Projekt zakłada nowe sposoby płatności, wymianę tysięcy urządzeń w pojazdach oraz rozbudowę zaplecza informatycznego.

Podpisano umowę na modernizację systemu PEKA

Inne wiadomości

Kontrole na Starym Mieście w Poznaniu. Posypały się mandaty dla użytkowników elektrycznych pojazdów

Kontrole na Starym Mieście w Poznaniu. Posypały się mandaty dla użytkowników elektrycznych pojazdów

27 czerwca 2026
Wysokie temperatury. Miasto uruchamia beczkowozy, mgławice i kurtyny wodne

Wysokie temperatury. Miasto uruchamia beczkowozy, mgławice i kurtyny wodne

27 czerwca 2026

Rozpoczyna się kolejny etap rozwoju systemu PEKA, który od blisko 12 lat funkcjonuje w poznańskiej komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego zawarł umowę z firmą Eviden Polska, wyłonioną w postępowaniu przetargowym. Przedsięwzięcie ma przynieść pasażerom nowe udogodnienia oraz zwiększyć możliwości technologiczne całego systemu.

Modernizacja obejmie zarówno rozwiązania wykorzystywane przez podróżnych na co dzień, jak i rozbudowę infrastruktury informatycznej odpowiedzialnej za obsługę płatności oraz zarządzanie systemem.

Nowe płatności w autobusach i tramwajach w Poznaniu

Jedną z najważniejszych zmian będzie możliwość korzystania z taryfy przystankowej przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub urządzeń mobilnych, takich jak smartfony. Dzięki temu pasażerowie nie będą musieli posiadać fizycznej karty PEKA, aby opłacać przejazdy według liczby przejechanych przystanków.

Obecnie korzystanie z taryfy przystankowej wymaga posiadania imiennej lub na okaziciela karty PEKA. Podczas każdej podróży pasażer musi przyłożyć kartę do czytnika po wejściu do pojazdu oraz przed jego opuszczeniem. Dopiero wtedy system jest w stanie prawidłowo naliczyć opłatę za przejazd.

Po zakończeniu modernizacji podobna zasada będzie obowiązywała również w przypadku płatności realizowanych kartą bankową, smartfonem lub smartwatchem.

Taryfa przystankowa nadal pozostanie atrakcyjna cenowo

System PEKA od lat umożliwia korzystanie z tzw. tPortmonetki, która pozwala płacić za rzeczywistą liczbę przejechanych przystanków, niezależnie od czasu podróży.

Pierwszy odcinek przejazdu kosztuje obecnie 86 groszy w taryfie normalnej. Wraz z kolejnymi przystankami cena jednostkowa maleje, co sprawia, że dłuższe przejazdy mogą być korzystniejsze cenowo od klasycznych biletów czasowych.

Każda podróż obejmująca do 19 przystanków, realizowana w jednym pojeździe lub z wykorzystaniem maksymalnie trzech przesiadek wykonanych w ciągu nie więcej niż 20 minut każda, kosztuje maksymalnie 4,90 zł. To mniej niż cena najtańszego biletu jednorazowego czasowego ważnego przez 15 minut, który kosztuje 5 zł.

Przykładem jest przejazd całą trasą tramwaju linii numer 14. Podróż obejmująca 14 przystanków kosztuje przy wykorzystaniu tPortmonetki 4,40 zł. Według rozkładu jazdy przejazd trwa 22 minuty, dlatego przy zakupie tradycyjnego biletu czasowego konieczne byłoby wybranie biletu 45-minutowego za 7 zł.

Bonusy dla pasażerów korzystających z płatności zbliżeniowych

Po wdrożeniu nowych rozwiązań pasażerowie będą mogli korzystać z dodatkowych korzyści związanych z taryfą przystankową. Warunkiem będzie używanie podczas wszystkich przejazdów tego samego środka płatniczego, czyli tej samej karty, smartfona lub smartwatcha.

Pierwszym udogodnieniem będzie możliwość kontynuowania naliczania opłaty tak, jakby kolejne przejazdy stanowiły jedną podróż. Między zakończeniem jednego przejazdu a rozpoczęciem następnego nie będzie mogło upłynąć więcej niż 20 minut. Dopuszczalne będą maksymalnie trzy przesiadki.

Drugim rozwiązaniem będzie dzienny limit opłat. Jeśli pasażer wyda w ciągu jednego dnia 18 zł w taryfie normalnej lub 9 zł w taryfie ulgowej, kolejne przejazdy nie będą już generowały dodatkowych kosztów.

Zmiany mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej osobom, które podróżują sporadycznie, przyjeżdżają do Poznania służbowo lub odwiedzają miasto jako turyści.

Karta PEKA pozostanie w użyciu

Modernizacja nie oznacza rezygnacji z obecnie funkcjonujących rozwiązań. Zarówno imienne karty PEKA, jak i karty na okaziciela nadal będą obsługiwane przez system.

Pasażerowie korzystający obecnie z kart nie będą musieli ich wymieniać. Nadal możliwe będzie korzystanie z tPortmonetki na dotychczasowych zasadach. Wybór sposobu płatności pozostanie po stronie użytkownika komunikacji miejskiej.

Blisko 5 tysięcy nowych kasowników w pojazdach

Istotnym elementem projektu będzie również wymiana urządzeń znajdujących się w autobusach i tramwajach. Obecne czytniki PEKA są eksploatowane od ponad 12 lat i nie pozwalają na obsługę nowych funkcji planowanych w ramach modernizacji.

W ich miejsce zostanie zamontowanych blisko 5 tysięcy kasowników nowej generacji. Urządzenia będą dostosowane do obsługi nowoczesnych płatności oraz nowych funkcjonalności systemu.

Nowe kasowniki zostaną wyposażone również w czytniki kodów QR. Rozwiązanie to ma stworzyć możliwości wdrażania kolejnych usług i produktów biletowych w przyszłości.

Miliony złotych z Unii Europejskiej na inwestycję w Poznaniu

Modernizacja systemu PEKA otrzymała wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi 38,7 mln zł.

Dofinansowanie unijne osiągnęło poziom 22,1 mln zł, co stanowi około 70 procent wartości całego przedsięwzięcia.

Jeżeli realizacja inwestycji przebiegnie zgodnie z harmonogramem, pierwsze widoczne efekty rozbudowy i unowocześnienia systemu pojawią się w 2028 roku. Wówczas w pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu mają funkcjonować już nowe kasowniki przygotowane do obsługi zmodernizowanego systemu PEKA.

Źródło: poznan.pl

Poprzedni

Groźny pożar mieszkania przy ul. Bułgarskiej. Na miejscu działało 7 zastępów straży pożarnej

Następny

Sensacyjne odkrycie w Warcie. XI-wieczny miecz po tysiącu lat trafił do muzeum

Następny
Sensacyjne odkrycie w Warcie. XI-wieczny miecz po tysiącu lat trafił do muzeum

Sensacyjne odkrycie w Warcie. XI-wieczny miecz po tysiącu lat trafił do muzeum

POLECANE

Jarosław Urbaniak nowym szefem Koalicji Obywatelskiej w Wielkopolsce

Jarosław Urbaniak nowym szefem Koalicji Obywatelskiej w Wielkopolsce

4 miesiące temu
Awantura na skrzyżowaniu w Poznaniu. Kierowca Citroena wyrwał szybę z Mercedesa

Awantura na skrzyżowaniu w Poznaniu. Kierowca Citroena wyrwał szybę z Mercedesa

9 miesięcy temu

Pionierska operacja uratowała 27-latka przed amputacją nóg

1 rok temu

Pożar sklepu Biedronka pod Poznaniem

12 miesięcy temu

KATEGORIE

  • Aktualności
  • Bez kategorii
  • Biznes
  • Edukacja
  • Inwestycje
  • Komunikacja
  • Kultura
  • Post sponsorowany
  • Sport
  • Wielkopolska
  • Z kraju
Nasz Poznań – Wiadomości Poznań – Portal z Wielkopolski

Z miłości do Poznania. Bieżące aktualności ze świata polityki, biznesu, kultury czy sportu.

Śledź nasze social media:

Najnowsze

  • Kontrole na Starym Mieście w Poznaniu. Posypały się mandaty dla użytkowników elektrycznych pojazdów
  • Wysokie temperatury. Miasto uruchamia beczkowozy, mgławice i kurtyny wodne
  • Awaria sieci trakcyjnej na Hetmańskiej. Tramwaje zmieniły trasy

Popularne

  • Aktualności
  • Bez kategorii
  • Biznes
  • Edukacja
  • Inwestycje
  • Komunikacja
  • Kultura
  • Post sponsorowany
  • Sport
  • Wielkopolska
  • Z kraju

Najnowsze

Kontrole na Starym Mieście w Poznaniu. Posypały się mandaty dla użytkowników elektrycznych pojazdów

Kontrole na Starym Mieście w Poznaniu. Posypały się mandaty dla użytkowników elektrycznych pojazdów

27 czerwca 2026
Wysokie temperatury. Miasto uruchamia beczkowozy, mgławice i kurtyny wodne

Wysokie temperatury. Miasto uruchamia beczkowozy, mgławice i kurtyny wodne

27 czerwca 2026
  • Polityka prywatności
  • Reklama i Kontakt

© 2026 Nasz Poznań

No Result
View All Result
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Biznes
  • Kultura
  • Inwestycje
  • Sport
  • Edukacja
  • Komunikacja
  • Polityka prywatności

© 2026 Nasz Poznań