Rutynowa kontrola drogowa na poznańskiej Wildzie zakończyła się poważnymi konsekwencjami dla 28-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna kierował samochodem mimo obowiązujących zakazów sądowych, cofniętych uprawnień oraz obecności narkotyków w organizmie. Dzięki zastosowaniu trybu przyspieszonego wyrok zapadł już dzień po zatrzymaniu.
Wilda. Kontrola drogowa ujawniła szereg naruszeń
Do zdarzenia doszło 2 czerwca 2026 roku na terenie poznańskiej Wildy. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu podczas patrolu zatrzymali do kontroli samochód marki Mercedes.
Początkowo interwencja miała charakter rutynowy. W trakcie sprawdzania danych kierowcy funkcjonariusze ustalili jednak, że 28-letni poznaniak nie powinien znajdować się za kierownicą.
Trzy aktywne zakazy prowadzenia pojazdów
Weryfikacja informacji w policyjnych systemach wykazała, że mężczyzna posiadał trzy aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Ustalenia funkcjonariuszy oznaczały, że kierowca naruszył obowiązujące wobec niego decyzje sądowe i administracyjne. Na tym jednak nie zakończyły się ustalenia policjantów.
Policjanci podejrzewali, że kierowca jest pod wpływem narkotyków
Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że 28-latek może znajdować się pod wpływem środków odurzających. W związku z tym przeprowadzono badanie przy użyciu policyjnego testera.
Wynik okazał się pozytywny. Od kierowcy pobrano krew do dalszych badań laboratoryjnych, które miały potwierdzić lub wykluczyć obecność substancji odurzających.
Badania laboratoryjne potwierdziły obecność środków odurzających
Przeprowadzona analiza laboratoryjna potwierdziła obecność narkotyków w organizmie 28-letniego mieszkańca Poznania. Oznaczało to kolejny zarzut związany z prowadzoną sprawą.
Po zgromadzeniu materiału dowodowego mężczyzna został zatrzymany. Następnie sprawa została skierowana do sądu w trybie przyspieszonym.
Poznań-Wilda. Szybki proces i wyrok już następnego dnia
Dzięki działaniom policjantów z Komisariatu Policji Poznań – Wilda oraz zgromadzonemu materiałowi dowodowemu możliwe było przeprowadzenie postępowania w trybie przyspieszonym.
Jest to procedura przewidziana w polskim prawie dla sprawców zatrzymanych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Pozwala ona na szybkie rozpoznanie sprawy przez sąd.
Surowe konsekwencje dla 28-letniego kierowcy
Już 3 czerwca 2026 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd uznał 28-latka za winnego zarzucanych mu czynów.
Mężczyzna został skazany na karę 1 roku i 4 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeczono wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Sąd nałożył również obowiązek zapłaty świadczenia w wysokości 20 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Policja przypomina o odpowiedzialności na drogach
Funkcjonariusze podkreślają, że kierowanie pojazdem pomimo obowiązujących zakazów sądowych, przy cofniętych uprawnieniach oraz pod wpływem środków odurzających stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez policję, każdy przypadek tego rodzaju spotyka się ze stanowczą reakcją służb oraz konsekwencjami przewidzianymi przez obowiązujące przepisy prawa.
Źródło: iKMP Poznań






